Embed

'TSK neden bugünkü kadar rahatsız olmamıştır'

 

Genelkurmay Başkanlığı, kamuoyunda ”askeri casusluk” soruşturması olarak adlandırılan soruşturma kapsamında bugüne kadar hiçbir TSK personelinin casusluk suçu iddiasıyla tutuklanmadığı belirtildi. Genelkurmay'ın açıklamasına neden olan raporu hazırlayan CHP milletvekilleri, "TSK neden bugünkü kadar rahatsız olmamıştır?" sorusunu yöneltti. Askeri casusluk davası avukatları ise Genelkurmay'ın açıklamasına tepki gösterdi.
 
ZİHNİ ERDEM / MEHMET BOZKURT
 
CHP milletvekillerinin kamuoyunda "askeri casusluk" olarak bilinen soruşturma kapsamında İzmir'de askeri cezaevine tutuklu bulunan askerleri ziyaret ederek hazırladıkları raporda, "TSK'da 400 casus olur mu? Bunun sorumlusu Genelkurmay'dır. Orgeneral Necdet Özel istifa etmelidir" görüşüne yer vermişti. Genelkurmay bu rapor üzerine dün bir açıklama yaptı. 
 
"Askeri casusluk" soruşturması olarak adlandırılan soruşturmaya ilişkin haber ve iddialarda kamuoyunun yanlış şekilde yönlendirilmesine neden olabilecek unsurların bulunduğu bildirilen açıklamada, bugüne kadar hiçbir TSK personelinin casusluk suçu iddiasıyla tutuklanmadığı belirtildi. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 187. maddesinde düzenlenen soruşturmanın gizliliği ilkesine zarar vermeyecek nitelikte açıklama yapılması gerekliliğinin vurgulandı. Genelkurmay Başkanlığı CHP'li milletvekillerinin yaptığı değerlendirmelerle ilgili olarak 'masumiyet karinesine aykırılık oluşturduğunu' kaydetti.
 
CHP heyetinden tepki
 
CHP milletvekilleri ve parti yöneticilerinden oluşan Cezaevi İnceleme Komisyonu’nu Genelkurmay hemen yanıt verdi. CHP’liler, rapordan rahatsız olan Genelkurmay’a “Bugüne kadar bu davada insanlar gözaltına alınırken ve tutuklanırken, casusluk, fuhuş, fuhuşa aracılık, şantaj gibi suçlamalarla kamuoyu çalkalanırken, TSK neden bugünkü kadar rahatsız olmamıştır?” diye sordu. 
 
CHP’nin “Askeri Şantaj ve Casusluk Raporu”nu hazırlayan Milletvekilleri Veli Ağbaba, Özgür  Özel, Tufan Köse, CHP Parti Meclisi üyeleri Gül Çiftçi, Umut Akdoğan ve CHP Gençlik Kolları Başkanı Emre Doğan yaptıkları ortak açıklamada Genelkurmay’ın konu ile ilgili yaptığı açıklamayı eleştirdi. 
 
İzmir’de,  İstanbul’daki 1. Casusluk ve 2. Casusluk davaları ile ilgili haberlerin basında yer aldığı anımsatılan açıklamada şöyle denildi:
 
“Bizleri hayrete düşüren, Genelkurmay Başkanı’nın hem görsel hem de yazılı basında davaya Casusluk Davası denilmesine bugüne kadar hiçbir açıklama yapmayıp, şimdi CHP, bir orduda nasıl 400 casus olur diye sorunca açıklama yapma zarureti hissetmiş olmasıdır. 
Eğer hazırladığımız rapor hassasiyetle ve tümüyle okunacak olursa görülecektir ki; CHP bu kişilere casus dememiş, her biri Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gözbebeği, yıldızı olan bu insanlara nasıl casus denildiğini, bu kişilerin nasıl casus olabileceğini sormuştur.
Eğer,  Türk Silahlı Kuvvetleri adına bu açıklamayı kaleme alanlar samimi iseler, şimdi kendilerine bir kez daha soruyoruz: Bugüne kadar bu davada insanlar gözaltına alınırken ve tutuklanırken, casusluk, fuhuş, fuhuşa aracılık, şantaj gibi suçlamalarla kamuoyu çalkalanırken, TSK neden bugünkü kadar rahatsız olmamıştır?"
 
"TSK adına bu açıklamayı kaleme alanlar samimi iseler, 2010 yılından beri devam eden askeri casusluk davalarına ilişkin 'masumiyet karinesi'nden bugüne kadar neden hiç bahsetmemişlerdir? Ne zamanki CHP; buradaki subayların üstün başarılarından, geleceğin yıldızları olduğundan ve bunların casus olamayacağından bahsetmiştir ve burada 400 casus varsa tek sorumlu Genelkurmay Başkanı demiştir, işte o zaman TSK çok gecikmiş bir tepkiyi CHP’nin raporu üzerinden vermiştir."
 
'Kurmay Başkanı tutuklandı'
 
İstanbul'da görülen ve kamuoyunda "askeri casusluk ve fuhuş" suçlamasıyla açılan "askeri casusluk ve fuhuş" suçlamalarından beraat ile sonuçlanan davanın avukatlarından İhsan Nuri Tezel, Genelkurmay'ın açıklamasıyla ilgili, "Böyle bir iddia var ortada ve bu iddia nedeniyle en son Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele tutuklanıyor. Genelkurmay Başkanı bende bilgi belge yok, bir şeyden haberdar değilim diyor. Bu hayatın olağan akışına aykırı" açıklamasını yaptı. 
 
Aynı davanın avukatlarından Hüseyin Ersöz ise askeri casusluk davasının her açıdan adil yargılama ilkelerini ortadan kaldırdığını belirterek, askeri casusluk suçlamasının askeri mahkemelerin yetkisinde olduğunu belirtti. 
 
Bu haber Aydınlık gazetesinin 20 Eylül 2012 tarihli sayısında yayımlanmıştır.
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !