Embed

'Kuleli'nin ışıkları hiç sönmesin'

39 yıl önce mezun oldukları okula sahip çıktıklar
 

(Kuleli Askeri Lisesi Komutan Vekili Albay Zekeriya Öztürk ve Mehmet Ali Elçi)


MHEMET BOZKURT / İSTANBUL

Satılacağı iddialarıyla gündeme gelen tarihi Kuleli Askeri Lisesi'ne 1973 mezunları sahip çıktı.  Kara Harp Okulu 1976'lılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri eşleri ve çocuklarıyla birlikte tarihi Kuleli Askeri Lisesi'ne gezi düzenledi. Mezunlar adına konuşma yapan emekli Tümgeneral Hüsmen Akdeniz, "Kuleli'nin ışıkları hiç sönmesin" dedi.

Kuleli yıllarını yeniden yaşadılar

Bir çoğu 1973'te Kuleli Askeri Lisesi'nden mezun olan Kara Harp Okulu 1976 mezunları Kuleli'ye sahip çıktı. 16 Haziran günü Kuleli Askeri Lisesi önünde buluşan Harbiyeliler 40 yıl öncesine, Kuleli'de okudukları yıllara geri döndü. Eşleri ve çocuklarına tarihi askeri liseyi gezdirirken, eğitim gördükleri sınıflarda, mavi çarşaflı yatakhanelerde ve boğaz manzarları kantinde liseli yıllarını yeniden yaşadılar. 

Gezi, Kuleli'nin ağaçlarla kaplı bahçesinde yokuş yolları aşarak başladı. Bazısı Kuleli'den sonra, bazısı Harbiye'den sonra bırakmış askerliği. Birçoğu emekli olan dek taşımış üniformasını. 1976'lılar arasında generalliğe kadar yükselmiş, devre arkadaşlarının gururu olanlar da var. Cezaevinde olan devrelerini de unutmadılar. Tabii vefat eden arkadaşlarını da... Orgeneral Doğu Aktulga Kültür Sitesi'ndeki buluşma noktasında yapılan kucaklaşmalardan sonra ilk konuşmalar böyle. Sonra eşler ve çocuklarla tanıştırma, kırk yıllık arkadaşları.

'Satış haberlerine üzüldük'

Konferans salonuna geçtiğimzde ise ilk gözümüze çarpan Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Bir ulus irfan ordusuna malik olmadıkça, savaş alanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin; o zaferler kalıcı sonuçlar vermez." sözleri. Genç subay adaylarına hitap edenler, Atatürk'ün savaştan çok eğitimin önemine dikkat çeken bu sözlerinin asılı olduğu duvarın önündeki kürsüden sesleniyorlar.

Açılış konuşmasını Kara Harp Okulu 1976'lılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Ali Elçi yaptı. Elçi derneğin çalışmalarından bahsettikten sonra dernek adına, kantinde izlemeleri için Kuleli öğrencilerine televizyon hediye etti. 

Kuleli Askeri Lisesi Komutan Vekili Albay Zekeriya Türkmen, mezunların ziyaretinden memnuniyet duyduklarını belirttikten sonra okulun eğitimi anlayışını anlatan bir konuşma yaptı. Kuleli Askeri Lisesi'nin sınavlardaki başarısına dikkat çeken Albay Türkmen, öğrencilerin 70 bin kitaplık bir kütüphaneye sahip olduğunu ve okuma oranın yüksek olmasından memnuniyet duyduklarını söyledi. 

Albay Türkmen, zaman zaman kesintiye uğramasına rağmen 1845'ten bu yana faaliyette olan lisenin tarihi binasının restorasyon çalışmalarının 13 milyon liralık bir bütçeyle mal olduğunu anlattı. Türkmen konuşmasının sonunda ise okulun satılacağının gündeme gelmesine  değindi. Bu iddialara Milli Savunma Bakanlığı'nın 3 Mayıs 2012 günü yanıt verdiğini belirtti. Türkmen son söz olarak ise basında Kuleli'nin satılacağıyla ilgili çıkan haberlere üzüldüklerini söyledi.  

Milli Savunma Bakanlığı'nın 3 Mayıs tarihli açıklamasında; "Basın ve yayın organlarında, Askeri Liselerin kapatılarak arazilerinin Maliye Bakanlığı'na devredildiği yönündeki haberlerle ilgili olarak; Askeri okulların kapatılmasına yönelik bir çalışmanın bulunmadığı" belirtiliyor. 

Konuyu ilk kez 25 Nisan 2012 günü Aydınlık gündeme getirdi. Aydınlık'ın haberi şöyleydi: "Erdoğan ile Orgeneral Özel, TSK’ya ait 7 askeri okulun Hazine’ye devredilmesi konusunda anlaştı. Anlaşma kapsamında ilk olarak Kuleli, İzmir Maltepe ve Bursa Işıklar Askeri liseleri verildi. AKP, Ağustos ayında çıkattığı KHK ile Maliye Bakanlığı’na, bu arazileri satma yetkisi vermişti." 

'39'da geldik, 49'da da geliriz'

Albay Türkemen'in konuşmasından sonra kürsüye mezunlar adına konuşma yapmak için şu an YÖK Üyesi olan, emekli Tümgeneral Hüsmen Akdeniz geldi. Hüsmen Akdeniz Kuleli öğrencilerinin yüksek okuma oranına dikkat çektikten, bir çok özel üniversitede ve Doğu illerindeki üniversitelerdeki kitap azlığına vurgu yaptı.  Kuleli mezuna olan Hüsmen Akdeniz bazı anılarını paylaşması salonda kahkahalara neden oldu. Biraraya gelmenin mutluluğunu anlatan Akdeniz "Kuleli'den ayrılışımızın 39'uncu yılında geldik, 49'da da geliriz. Kuleli'nin ışıkları hiç sönmesin. Endişelenecek bir durum olmadığını düşünüyorum." sözleri salonda bulunan 400 kişi tarafından alkış aldı.

76 mezunlarının 10'u cezaevinde

Hüsmen Akdeniz Kara Harp Okulu 1976'lılar mezunları hakkında da bilgiler verdi. Akdeniz'in konuşmasında dikkat çeken 76 devresinden 10 askerin cezaevinde olduğuydu. Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Hasan Fehmi Canan, Edirne Keşan 4. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Kasım Erdem 76'lılar devresinden olup da Hasdal Cezaevi'nde. 6 emekli asker ise Silivri Cezaevi'nde bulunuyor. 40 yıllık arkadaşları onları unutmadı ve kuvvetlice alkışlandılar.

Unutulmayan bir 76 mezunu da Silivri Cezaevi'ndeyken şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden MİT Orta Asya Başmüşaviri Kaşif Kozinoğlu oldu. Kozinoğlu'nun ölümünden sonra Aydınlık'ta yayımlanan notlarından oluşan, Kozinoğlu'nun Mezara Götürmediği Sırlar kitabı devre arkadaşlarının elindeydi. 

mehmetbozkurt@aydinlik.com.tr

Bu haber Aydınlık gazetesinin 30 Haziran 2012 tarihli sayısında yayımlanmıştır.

 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !