Embed

'Hakim ve savcılara söven polisler bunlar mı?'

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan "Ergenekon hakimlerine küfür eden polisler kim?" sorusunu TBMM gündemine taşıdı. 
 
MEHMET BOZKURT / Aydınlık
 
Ergenekon davasının başlamasına neden olan bombaları bulan polislerin kim olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan "Ergenekon hakimlerine küfür eden polisler kim?" sorusunu İçişleri Bakanı İdris Naim'in yanıtlamasını istedi. Bakan Şahin'in ne yanıt vereceği merakla bekleniyor.
 
2007 yılında İstanbul Ümraniye'de bir gecekonduda bomba bulunduğuna dair gelen ihbar Ümraniye polisini harekete geçirdi. Bomba imha ekipleri yerine tutanağa göre olay yerine 38-94 kodlu 3 kişilik Terörle Mücadele Şube'den ekip ve Ümraniye Asayiş Şube'den 10 polis memuru gitti. Bu ekipler tutanaklara göre 27 adet el bombasının olduğu sandığı gecekondunun çatısında buldu. Polisin bu bombaları çatıda bulduğuna dair ne bir kamera kaydı ne de bir fotoğraf şu ana dek ortaya çıkmadı. Bunun aksine Ümraniye karakolunda bombaların ve polislerin görüldüğü 7 dakikalık bir video dava dosyasına girdi. 12 Haziran 2007 günü çekilen bu görüntülerde soruşturmanın Ergenekon olacağını bilen polislerin, ayın zamanda hakim, savcı ve Genelkurmay Başkanı'na küfür ettiği görünteler mahkemede defalarca izlendi. Küfür eden polisler bugüne kadar ortaya çıkarılmadı.
 
Bakan ne yanıt verecek?
 
CHP'li Bülent Tezcan bu konuyu TBMM gündemine taşıdı ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e şu soruları sordu:
 
Birçok aydını, Atatürkçüyü, devrimciyi, yurtseveri, zindanlara kapatan Ergenekon soruşturması 12 Haziran 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombası bulunmasıyla başlamıştı. Bulunan bombaların Emekli Astsubay Oktay Yıldırım’a ait olduğu ileri sürülmüştü.
 
Ergenekon dava dosyasında bulunan 12 Haziran 2007 gününe ait polis kamerasından çekilen olay yeri görüntüsünün polis merkezinde olduğu anlaşılmaktadır. Görüntüdeki polislerin soruşturmayı yürüten savcı ve hakimler hakkında açıkça küfür ettiği duyulmaktadır. Polislerin  kendi aralarında yaptıkları konuşmada “Soruşturma Ergenekon olduğu zaman sinkaf ederim hakimini de savcısını da…” ifadeleri yer almaktadır.
 
Ümraniye bombaları diye iddia edilen bombalarla ilgili arama tutanağında  imzası bulunan polis memurları : Terörle Mücadele Şube memurları İsmail Pehlivan, Mustafa Gönül, Gürbüz Emirdağ ve Ümraniye Asayiş Şube memurları Özcan Karaköse, Ogün Apaydın, Ali Coşkun, Mehmet Güçtekin, İsmail Yazan, Erkan Zengin, Fatih Çıldır, Serdar Bingöl, Hakan Özdemir, Uğur Kaya'dır.
Bu bağlamda;
 
1-12 Haziran 2007 Ümraniye'de Çakmak mahallesinde bir gecekonduda bulunduğu iddia edilen bombaların gecekonduda bulunduğuna dair arama sırasında çekilmiş polis kamera kaydı var mıdır?
 
2-Şayet yoksa neden arama sırasında kamera kaydı çekilmemiştir?
 
3- Polis kamerasında görülen ve sesleri duyulan polisler ile arama tutanağında imzası yer alan polisler aynı kişiler midir? 
 
4- Arama tutanağında imzası bulunan polislerin açık kimlikleri ortaya çıktığına göre, video kaydındaki seslerle ilişkilendirilerek küfür eden polisler tespit edilmiş, haklarında bir soruşturma yapılmış mıdır? Şayet soruşturma yapılmadıysa neden yapılmamıştır?
 
5-Arama tutanağında bulunan polisler şu an hangi görevlerde bulunmaktadır?
 
6-Davanın en önemli delili olan 27 adet olduğu iddia edilen el bombaları neden dava süresince saklanmayıp iddianamesi bile yazılmadan imha edilmiştir?
 
7-Soruşturma Savcısı Zekeriya Öz’ün Ocak 2008 tarihindeki bir belgeden örgütün adının Ergenekon olduğunu öğrendiklerini ifade etmesine karşın, video kaydındaki polisler Ergenekon ismini altı ay öncesinden nereden bilmektedir?
 
Bu haber 16 Ocak 2013 tarihli Aydınlık gazetesinde yayımlanmıştır.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !