Embed

Görmediği belgede adı geçti diye 2 ay hapis yattı

 

 

MEHMET BOZKURT / Aydınlık
 
Etnolog Dr. Ahmet Kerim Gültekin 2 aydır tutuklu bulunduğu Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edildi. Yasadışı bir örgüte üye olduğu iddiasıyla 16 Kasım 2012’den beri tutuklu olan Dr. Gültekin, 16 Ocak günü nöbetçi mahkemenin kararıyla tahliye oldu. 
 
Ankara Demokratik Haklar Derneği'nde MKP örgüt üyeliği imzalı başvuru formu bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan Kerim Gültekin, tutuklanmasına neden olan belgeyi hiç görmedi. Ne emniyette, ne savcılıkta ne mahkemede ne de daha sonra belge kendilerine gösterilmedi... "Ne belgesi bu" diye sorduğumuzda, "İmzasız bir bilgisayar çıktısı olduğu söylendi. Orada adım yazıyormuş. Hiç görmedik. Avukatlar da görmedi. İncelenmek üzere kriminale gönderilmiş" yanıtını veriyor. Yasadışı bir örgüte imzalı başvuru yaptığı gibi bir iddiayla suçlanan Gültekin bu sözde belgenin yanısıra anayasa çerçevesinde kurulmuş bir derneğe üye olmanın da suç sayıldığına dikkat çekti. Doktorası sırasında Dersim, Mazgirt ve Hozat üzerine çalışma yapan Gültekin, konuşmacı olarak katıldığı "Demokratik Halkçı Yerel Yönetimler" başlıklı sempozyum ve aynı adla basılan kitabının örgüt üyeliğine delil olarak gösterildiğini söyleyerek, "Tahliyem sürpriz oldu. Aslında olması gereken buydu. Neden tutuklandım ki?" diyor. 
 
'Geleceğin Beşikçi'si'
 
Ankara Üniversitesi’nde (AÜ) "İnsanlık ve Kültür" üzerine dersler veren, "Tunceli'de Sünni olmak" ve "Tunceli'de kutsal mekan kültü" adlı kitapların yazarı Dr. Gültekin iki aylık bir aradan sonra çalışmalarına kaldığı yerden devam edeceğini söyledi. Tez danışmanı Prof. Dr. Tayfun Atay, Kerim Gültekin hakkında cezaevindeyken bir gazeteye, “İsmail Beşikçi’nin zamanında yaptığı çalışmalardan sonra, Türkiye’de etnolojik anlamda aynı değer ve saygınlıktaki çalışmalara imza attı” açıklamasını yaptı. Dr. Gültekin'e, hocasının bu değerlendirmesiyle ilgili düşüncelerini sorduğumuzda, "Hocam beni methetmiş. Teşekkür ederim, mutlu oldum" yanıtını veriyor. Gültekin, 13 Kasım 2012 günü akademik bir projede çalışmak için gittiği Diyarbakır'da gözaltına alınarak Ankara'ya getirilmişti.
 
Babası da Silivri'de
 
Bir buçuk yıldır Ergenekon davası nedeniyle cezaevinde olan, İşçi Partisi Merkez Karar Kurulu Üyesi olan babası Mehmet Bedri Gültekin'i ziyaret edeceğini belirten Gültekin, yapacaklarını şöyle anlattı: "Doktora bitti. Şimdi yeni çalışmalarım var, onlarla ilgileneceğim. Mesleğime devam edeceğim. Tabii bir de iş arayacağım. Bir yandan doktora çalışmamı kitaplaştırmayı düşünüyorum." Gültekin ayrıca, cezaevindeyken arkadaşları ve öğrencilerinin destek olmak için açtıkları blog sayfası için teşekkür etti.
 
Hala iddianamenin hazırlanmadığı dosya kapsamında Gültekin'le birlikte ODTÜ Fizik son sınıf öğrencisi Ertan Sinan Şahin; Ankara Üniversitesi Gazeteclilik bölümü öğrencisi Cem Kaan Gürbüz ve Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi bölümü öğrencisi aynı zamanda Sosyoloji bölümünde yan dal öğrenimini sürdüren Sinem Mut da tahliye oldu.
 
 
Bu haber 20 Ocak 2013 tarihli Aydınlık gazetesinde yayımlanmıştır.

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !