Embed

Generallik bekleyen profesör 'casusluk'tan tutuklandı

İzmir'de yürütülen "Askeri Casusluk ve şantaj" adı verilen soruşturmada, generallik terfisi bekleyen Prof. Dr. Eczacı Kıdemli Albay Tayfun Uzbay'ın tutuklandığı ortaya çıktı.
 
"Askeri Cususluk" suçlamasıyla tutuklanan Tayfun Uzbay hem profesör hem de generallik terfisi bekliyor. Uzbay şizofreni hastalığına çare arayan çalışmalarıyla tanınıyor.
 
Albay Tayfun Uzbay'ın, "Bir koğuşta 15 subay birlikte kalıyoruz, kafa yoruyoruz ortak noktamız nedir, ortak noktamız herkesin terfi zamanı, herkes alanında çok başarılı, ileride çok iyi noktalara gelmesi beklenen kişiler ve herkes şaşkın" dediği belirtildi.
 
CHP Milletvekilleri Özgür Özel, Nurettin Demir ve Veli Ağbaba'dan oluşan cezaevi ekibi Milli Savunma Bakanlığı'ndan aldıkları özel izinle İzmir Şirinyer 1. Sınıf Askeri Ceza ve Tutukevine gitti.
 
Cezaevinde "Askeri Casusluk ve Şantaj" soruşturması kapsamında Ankara’da gözaltına alınıp getirildiği İzmir’de Özel Yetkili Mahkeme tarafından tutuklanan Prof. Dr. Eczacı Kıdemli Albay Tayfun Uzbay’ı ziyaret etti. 
 
Tayfun Uzbay, CHP Milletvekili Özel'e şunları anlattı:
 
"Buluşumuzu kamuoyuna duyurduğumuz günden itibaren başım dertten kurtulmuyor, bir ara Ergenekon, bir ara Balyoz soruşturmalarına ekleyebilir miyiz diye uğraştılar, iddianamelerde ilgisiz yerlerde adım geçti, tedirgin oldum ama bu kadarını da beklemiyordum. Benimle hiç ilgisi olmayan bir yerde ele geçirilmiş bir bilgisayarda benim adıma bir dosya var ve o dosyada TC kimlik numaram yazıyor. Buna dayandırılarak ve ek hiçbir delil olmaksızın beni tutukladılar, inanamıyorum. Beni casuslukla şantajla suçluyorlar, bunu ne karşılığı ya da ne için yapacağım. Patenti bizde olan buluşun değeri milyar dolarların çok üzerinde ne için şantaj yapayım, ne karşılığı casusluk yapayım."
 
Terfi alacak subaylar burada
 
"Bir koğuşta 15 subay birlikte kalıyoruz, kafa yoruyoruz ortak noktamız nedir, ortak noktamız herkesin terfi zamanı, herkes alanında çok başarılı, ileride çok iyi noktalara gelmesi beklenen kişiler ve herkes şaşkın."
 
"Geçenlerde bizim eklendiğimiz davanın iddianamesi okundu. Savcı “casusluk saptayamadım” dedi. Hatta “tüm tutuklu sanıkları serbest bırakın” dedi. Ardından sadece 5 tutuklu kaldı. Şimdi 50 kişi daha alıyorlar aynı suçlamalarla, tamda terfi bekleyen son derece başarılı subayları."
 
"86-87 devresi tüm deniz kuvvetlerinin terfi alacak subayları buradalar, Aksaz, Foça ve İskenderun Deniz Üs Komutanları burada. Zaten 3 Deniz Üs’sümüz var, 3’ünün de komutanını almışlar. Zaten Güney Deniz Saha Komutanı ve tüm karargâhı Balyoz’dan içeride. Bunu kim yapıyor niye yapıyor anlayabilmiş değiliz ama çok büyük operasyon var bu işin içinde.  F-16 filo komutanı burada. Batıdan gelen uçak ihlaline karşı kalkacak ilk uçak filosunun komutanından tüm deniz üs komutanlarından casus olur mu, şantaj için fuhuş çetesi olur mu? Asla doğruyu maddi gerçeği arayan yok! Öyle olsa 48 saat uykusuz bırakıp sonra sorgu olur mu? Haksızlık ediyorlar. Tutuklamaya içeri atmaya şartlanmışlardı. Öyle gördüm. Sanki bir talimat yerine getiriliyordu."
 
Cemaatin ilaç firmaları
 
"Dijital belgeler üretmişler acayip tutarsız ama mahkemeye kadar dinleyen yok, 8 Mayısta tutuklama yapıyorlar delil olacak evrakın tarihi 18 Mayıs! Bir subay 1995 tarihli bir olayla suçlanıyor. Ama o tarihte Kuleli’de öğrenci. Derdimizi mahkemeye kadar kime anlatacağız?  Benim araştırmam çökecek, terfiler geçecek sonra pardon diyecekler ama iş işten geçmiş olacak."
 
"Dopamin hipotezini tamamen yıkan agmentin hipotezini ortaya koyduğum günden beri başım dertten kurtulmuyor. Bu işin içinde çok büyük işler var kimi diyor cemaatin ilaç firmalarına vermezsen formülü onlarla birlikte olmazsan işte böyle olur, bir diğeri diyor ki Üsküdar Üniversitesi çağırmış oraya geçseydin başına bunlar gelmezdi. Kafam çok karışık.  Bu çalışma milli kalsın Türkiye de kalsın parayı ülkemiz kazansın çok istedim. Bir yandan yabancı şirketler hem istediler hem de rahatsız oldular, bir yandan da Türkiye’de pek çok dinamik devreye girdi."
 
"GATA Komutanına da Dekanına da çok kırgın ve kızgınım. Herkesin birlik komutanı geliyor bir mesaj iletiyor bizimkiler ortada yok! Zaten çalışmalara da son dönem köstek oldular çok kırgınım."
 
'Gözaltına alınmasaydım, Finlandiya’daydım'
 
"Bu gözaltı olayından 2 gün sonra Finlandiya’da Oulu Üniversite’sinde buluşumuzu sunacaktım, Ağustos’ta Las Vegas’ta konferansım vardı, Eylül’de İstanbul’da Poliamin toplantısı çok önemliydi."
 
'Benim yerim laboratuvar'
 
"Halen yürüttüğüm 300 bin TL’lik TÜBİTAK projesi ile deney hayvanlarında şizofreni modellenmesi yapacak bir alet geliştiriyordum, kaldı, proje batacak! Avrupa ajansı destekli çok yüklü maliyetli projelerim çökecek, benim yerim burası değil laboratuvar, her ay dışarı gidip dönmüşüm konferanslardan, ne kaçma şüphesi?"  
 
'Yıllarca TEB'de çalıştık'
 
CHP Manisa Milletvekili Eczacı Özgür Özel, Tayfun Uzbay'la yaptığı görüşmeyi değerlendirdi. CHP'li Özel, Uzbay'la ilgili, "Tayfun Uzbay Eczacıdır. Uzmanlık alanı Farmakoloji’dir. Kıdemli Albay rütbesinde generallik sırası bekleyen bir profesördür. Kendisini meslek örgütünde (TEB) geçtiğimiz yıllarda yaptığım görevlerden dolayı yakından tanırım. Uzbay, TEB Eczacılık Akademisinde de uzun yıllardır Yönetim Kurulu üyesi olarak çalışır. Tayfun Uzbay’ın ülke kamuoyu tarafından bilinen çok önemli bir bilimsel çalışması vardır. Bu konuyu yaklaşık 2 yıl önce ülke ve dünya kamuoyunda çokça yer alan ve "Türk Bilim Adam’ı Şizofreniye Çare Buldu" başlıklı haberlerden hatırlayacaksınız." dedi.
 
Uzbay şizofreniye çare arıyordu
 
Şizofrenin sebebi beyindeki kimyasal değişimlerle açıklanmaya çalışılan bir akıl hastalığıdır. Şizofrenide yıllardır en kuvvetli ve kabul gören hipotez Dopamin hipotezidir.  Bu hipotezin dışında geçtiğimiz yıllarda Tayfun Uzbay ve arkadaşlarının ortaya koyduğu Agmatin Hipotezi bilim dünyasını heyecanlandırdı.  Bu konuya Popüler Bilim dergisi “Şizofreni Tedavisinde İlginç Yöntem Büyük Umut” başlığı ile yer vermiş ve konuya şu şekilde değinmişti:
 
“Geçtiğimiz Şubat ayı içinde Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) yürütülen TÜBİTAK destekli bir projeden elde edilen bazı veriler şizofreni hastalığının tanı ve tedavisine yönelik umut verdi."
 
"GATA Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. İ. Tayfun Uzbay ve ekibi, alkol ve madde bağımlılığı ile şizofreni arasındaki ilişkinin nörobiyolojik temellerini araştırırken agmatin isimli beyinde de bulunan kimyasalın deney hayvanlarında şizofreni belirtilerine neden olduğunu gözlemledi. Üstelik agmatin ile oluşan model ilaç geliştirme çalışmalarında kullanılan standart modelden daha güçlüydü. Agmatin ile oluşturulan model üzerinde ne klasik ne de yeni atipik ilaçlar etkili olmadı. Öte yandan agmatin apomorfin verilerek oluşturulan standart modeli daha da kötüleştirdi. Bilim insanları bu gözlemlerini tekrarlayan deneylerle birçok kez teyit ettikten sonra şizofreni hastalığının tanı ve tedavisine yönelik bugüne kadar bilinenlerin dışında yeni ve ilginç bir teori oluşturdu."
 
 
Bu haber Aydınlık gazetesinin 10 Temmuz 2012 tarihli sayısında yayımlandı.
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !