Embed

Ergenekon'un değişmeyen polis bilirkişileri

 

“Emniyet Genel Müdürlüğü’nde o kadar bilgisayar mühendisi ve yine soruşturmanın yürütüldüğü İstanbul Emniyeti Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’nde o kadar uzman varken, neredeyse ülke genelinde her noktada yapılan Ergenekon ve bağlantılı soruşturmalarda sadece Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’ndan bilirkişiler ve değerlendirme görevlileri atanır ve bu bilirkişi heyetleri ve değerlendirme görevlileri nedense hep aynı isimlerden oluşur.”
 
Bu tespiti, Odatv davasında 15 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Müyesser Yıldız bugün piyasaya çıkan, “Vatan yahut Silivri” kitabında yapıyor. Görev savcılardan
Kırmızı Kedi tarafından basılan 211 sayfalık kitabında Müyesser Yıldız, “Emniyet Teşkilâtında Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve Bilişim Suçları Daire Başkanlığı olduğu, buralarda bilgisayar mühendisleri istihdam edildiği halde, Ergenekon davalarının temeli yapılan “dijital verileri” Özel Yetkili Savcılığın, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı’ndan geçici görevle İstanbul’da görevlendirdiği neredeyse sabit bilirkişiler inceler ve aynı veriler yine aynı daireden Savcılıkça geçici görevlendirilen sabit görevliler tarafından değerlendirilir.” diyor.
 
Müyesser Yıldız, Ergenekon ve benzeri davalarda incelemelerin hep aynı bilirkişilerce yapılmasına dikkat çekerken şu noktanın altını çiziyor: “Özel yetkili mahkemeler, birkaç aylık kursla “bilişim uzmanı” sayılan birkaç polisin hazırladığı raporlarla insanları tutuklar da, koca üniversitelerin bilgisayar uzmanlarını ciddiye almaz...”
 
Sadece KOM ‘terör örgütü’ dedi
PKK, DHKP-C, Hizbullah, KCK gibi terör örgütlerinin soruşturmaları Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’nca yürütülerken, Ergenekon ve benzeri davaların KOM Daire Başkanlığı tarafından yürütülmesi hep gündemde oldu. Mahkemelerde sanıklar tarafından MİT, Genelkurmay ve Emniyet’e sorulan: “Ergenekon terör örgütüne dair elinizde bilgi ve belge var mı?” sorusuna, hep “hayır” yanıtı gelirken, son olarak Odatv davasına bakan mahkeme Emniyet’e bu soruyu sordu ve KOM Daire Başkanlığı’ndan, “Konu kovuşturmayı yürüten bağımsız mahkemelerin yetkileri kapsamında olmakla birlikte bahsi geçen hususlar çerçevesinde ‘Ergenekon’ isimli yapılanmanın 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında bir ‘terör örgütü’ olduğu değerlendirilmektedir” denildi. Bu yazının altında dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Pek’in imzası var.
 
Bilirkişiler listede yok
Yıldız kitabında, Balyoz davasında tutuklu Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel’in şu saptamalarına yer veriyor: “Önsel’in tespitlerine göre, ‘Balyoz, Ergenekon, Poyrazköy, Amirallere Suikast, Gölcük ve Eskişehir’de’ çıktığı iddia edilen tüm dijital veriler, ayrıca ‘Soner Yalçın, Müyesser Yıldız, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, merhum Kaşif Kozinoğlu, Ahmet Şık, Nedim Şener, Yalçın Kücük ve Mustafa Balbay’ başta olmak üzere pek çok kişi ile ilgili dijital veriler hakkındaki raporların altında aynı isimlerin imzası vardır.”
 
Bilirkişi raporlarında imzası bulunan polislerin tamamının Ankara KOM Daire Başkanlığı’nda olduğu saptamasını Albay Önsel bir adım daha ileri goÅNtürüyor: “Bunlar İstanbul Emniyeti’nde değil, Ankara KOM Daire Başkanlığı’nda görevli. ‘İstanbul’da yetkili adli bilirkişi yok. Savcılar da Ankara’dan istemiş olabilir’ mi diyorsunuz? Aksine, İstanbul’da bilişimle ilgili 156 adli bilirkişi var. Bunlar bizzat İstanbul İl Adalet Komisyonu’nca tespit edilmiş.
 
Mahkemeler birkaçını seçmek durumunda ve bunlardan 65’i de İstanbul emniyetinde görevli. Ancak Ergenekon denilen davalarda bu isimlerden bir tekine bile görev verilmemiş. Peki, Ankara’dan istenen isimler İstanbul İl Adalet Komisyonu listesinde var mı? Hayır. Üstelik değil İstanbul, Ankara veya herhangi başka bir ilin listesinde dahi yoklar.”
 
 
 
Bu haber 7 Eylül 2012 tarihli Aydınlık gazetesinde yayımlanmıştır.
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !