Embed

Deniz Kuvvetleri nasıl yok ediliyor?

 

Aydınlık gazetesi yazarı Hikmet Çiçek'in, “Generallik bekleyen profesör cezaevinde”  haberime atıf yaptığı yazısı. Çiçek'in bu yazısı 17 Temmuz 2012 tarihli Aydınlık gazetesinde yayımlandı.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir savaş gemisi tamamen milli olarak yapılmıştı. Geminin savaş sistemleri de dahil olmak üzere tüm tasarım, entegrasyon ve analiz aşamaları, aralarında ASELSAN’ın da bulunduğu çok sayıda milli sanayi kuruluşunun biraraya gelmeleriyle başarılmıştı. Türkiye’nin ilk milli üretim savaş gemisi olan Heybeliada F 511 Korveti’nin inşaasına İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda Ocak 2007’de başlanmış, Eylül 2008’de denize indirilmiş ve Kasım 2010 tarihinde ise ilk seyrine çıkmıştı.

Heybeliada, MİLGEM (Milli Gemi) Projelerinin ilk büyük başarısıydı.

Dünyada savaş gemisi dizaynı yapan sayılı ülkelerden biri Türkiye. Artık “idi” demek gerekecek.

Türkiye savunma sanayisinin en önemli projelerinden olan MİLGEM şimdi tarihinin en sıkıntılı günlerini yaşıyor. “Sıkıntılı” demek yetersiz. MİLGEM yok ediliyor!

Sadece MİLGEM değil

Bugün MİLGEM’i MİLGEM yapan en seçkin mühendis subaylar “Balyoz”, “Fuhuş ve Askeri Casusluk”, “Amirallere Suikast” vb. suçlamalarla tutuklu durumdalar.

Aydınlık’ın genç muhabiri Irmak Mete’nin 9 Temmuz 2012 günü manşetten verilen “Casusluk değil şura operasyonu” başlıklı haberiyle bir gün sonra muhabirimiz Mehmet Bozkurt’un “Generallik bekleyen profesör cezaevinde” haberi Deniz Kuvvetleri’ni hedef alan tertibi çarpıcı biçimde gösteriyor.

İki arkadaşımızı da kutluyorum, iyi gazetecilik yaptılar. Onların bıraktığı yerden devam edelim.

Amirali olmayan ordu

Deniz Kuvvetleri komutanlarının 6 koramiral kadrosu bulunuyor: DKK Kurmay Başkanlığı, DKK Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı, Deniz Eğitim Komutanlığı, Genelkurmay Muhabere Elektronik Sistemler Başkanlığı, Güney Deniz Saha Komutanlığı ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı.

Şimdi sıkı durun.

DKK Kurmay Başkanı Koramiral Deniz Cora, “Balyoz” ve “Amirallere Suikast” davalarından Hadımköy’de tutuklu.

MEBS Başkanı Koramiral Kadir Sağdıç, “Balyoz” ve “Kafes” davalarından tutuklu yargılanıyor. Hasdal’da.

Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, “Balyoz” ve “İnternet Andıcı” (Şimdi Ergenekon’dan birleştirildi) davalarından tutuklu. Hasdal’da.

Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Abdullah Can Erenoğlu, “Balyoz”dan tutuklu. Hadımköy’de.

Deniz Kuvvetleri kadrosunda bulunan 6 koramiralden 4’ü tutuklu!

İstanbul Boğaz Komutanı ile İskenderun Deniz Üs Komutanı’nın dosyaları bu yıl YAŞ gündemine gelecekti. İki albayın da amiral olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. İkisi de tutuklu!

Aksaz ve Foça üs komutanları da tutuklu!

Bu yıl şurada tuğamiral kadrosundan hiçbir isim tümamiral olamayacak. Çünkü terfi sırasında, dosyaları bu yıl şura önüne gelmesi gereken tuğamirallerin hepsi tutuklu! Toparlayalım. Deniz Kuvvetleri’nin 50 amiral kadrosundan 25’i, terfi sıralamasında birinci, ikinci sıradaki albaylar, en tecrübeli uzak yol kaptanları, seçkin mühendisler, hepsi tutuklu.

Türkiye’nin deniz gücü böyle yok edeliyor.

Hikmet Çiçek

Aydınlık

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !