AKP-Cemaat polemiğinin bin yıllık tarihi Konu: Hasan Sabbah

Bugün çok konuşulan bir polemiğin bin yıllık geçmişini araştırdık. Bir ölümden yola çıktık. O ölümün miras bıraktığı bir isim var. Tarihin sayfalarında kalmayan o miras bugün dönmedolaba dönmüş bir konu. Bence her şey Marco Polo’nun başının altından çıkmış ama okuyun siz karar verin. Başbakan’ındanışmanlarının ve cemaatin okumasını da öneriyoruz.

İşte efsaneye dönüşen hikaye:

Haşhaş.

Kazık köklü bir bitki. İyi yetişmesi için tarlayı derinsürmeniz gerekir. 30 santimden 1 buçuk metreye kadar uzayabilir.

Tarlada yetişir ama kültür bitkisidir.

Türkiye’de yasak. Kimse kafasına göre yetiştireyim diyemez.Ekimi, dikimi devlet kontrolünde. Yani devletin bitkisi. Üretiminde dünya birincisi,Türkiye. Birleşmiş Milletler’de işin içinde.

Haşhaş gelinciğe benzer. Biri kırmızı diğeri beyazdır.Anlayan anlar.

Fena bir bitki. Bünyeye faydası da var zararı da.

Tohumunu pastaların, çöreklerin üzerine. Haşhaşlı ekmeğibilmeyen yoktur. Yağını yemeklerde, istersen sanayide marangozluk işlerinde. Küspesinihayvan yeminde. Tıpta bir numara. Morfin, acı ve ağrı dindirici, teskin edicive kan durdurucu. Sapına kadar faydalı. Onu da kurut kışın yak.

Tesadüf müdür bilmem ama fabrikası Afyon’da. Orada dayetiştiriliyor ama Bakanlar Kurulu kararıyla Amasya, Burdur, Çorum, Denizli,Isparta, Kütahya, Tokat, Uşak ve Konya’da da... Buralarda da biri hariç birinciparti AK Parti.

Dört seneye önceye kadar haşhaştan yıllık döviz girdisi 80milyon dolar.

Devlet kullanınca böyle.

***

Uyuştucuru kardeşim bu. Afyon, eroin, morfin alayı bundançıkıyor.

25 çeşit türü varmış. Girin emniyetin resmi sitesine, nasılkullanıldığına kadar var.

Öğrendin, izinsiz ektin diyelim. 1 yıldan beş yıla hapsigöze alacaksın. Paran varsa on bin-elli bin arası öder, yırtarsın.

Sen kullanınca böyle.

Uyuşturucu.

***

Bir de Oktay Usta var.

Saydım şimdiye kadar on dokuz çeşit pasta, çörek yapmışhaşhaştan. Haşhaşlı lokum mu dersin, kivili kremalı haşhaşlı tatlı mı, simit mi… Neler neler…

O da Samanyolu televizyonunda.

***

Kök kurdu, yaprak biti, danaburnu bir de bozkurt.

Bunlar da haşhaşın baş düşmanları.

Agrotis ipsilon yani Bozkurt. Bozkurt, haşhaşın yapraklarınıyer. Daha sonra bitkinin kök boğazına geçer. Kök boğazı kesilen haşhaş ölür.

Devlet bunlarla mücadele için haşhaş ekilip biçilen yerlerdeçiftçileri eğitir.

***

Haşhaş yararlı mı, zararlı mı? Nereden baktığına bağlı…

Tam bizim toprakların bitkisi.

***

Peki ya haşhaşi.

Hasan Sabbah’ın kurduğu teşkilatta yer alanlara denir. İran’da binli yılların başı.

Şiiliğin bir kolu olan İsmaililiği benimserler. Görkemlikaleleri Alamut. Fedaileri var, koskoca vezir Nizamülmülk’ü bile hançerleyipSelçuklu’yu sallayan. Öyle aklı esen fedai olamıyor, okulu var. Eğitimi tamamlaman lazım. Sabbah hep kalesinin tepesindeki kartal yuvasında, gören yok.Fikirlerini propagandacıları yayıyor. Fedailer suikast düzenliyor, bir kargaşahop kaleler haşhaşilerde. Sabbah taktik ustası. Selçuklu sarayından, Haçlılarınkalelerine kadar bunların casuslarıyla dolu. Her türlü bilgi Alamut’unbasamaklarını tırmanıyor. İran’dan Suriye’ye, Azerbaycan’dan Hindistan’a kadarörgütleniyorlar. İstihbaratçılar. Bir de cennet bahçeleri var Sabbah’ın.Alamut’un en gizli köşesi, meyve ağaçları, bitkiler falan… Adam o devirde soğukhava deposu görevi gören odalar inşa ettiriyor. Gıdalarını uzun sürekoruyabiliyorlar.

Rivayet öyle ki; Hasan Sabbah fedailerini cennete uçuruyor.Hikaye. Ona göre hakikat ölüm. Bu dünyanın sırrına erişmek istiyorsan ölümdenkorkmayacaksın. Ölüm korkusunu yenen kalbinde Allah’ı bulur, hakikate ulaşır.Buna inandırıyor fedailerini. Sev sevme tarihe geçiyorlar. Hala konuşuyoruz.

Onlar kendine haşhaşi demiyor, Nizari.

***

Haşhaşla haşhaşinin ne alakası var?

Az sabredin açıklayacağım.

***

Yıl 1332… Fransa Kralı VI. Philip sefere çıkacak. Hristiyanalemi adına kaybedilmiş toprakları geri almak için. Brocardus adında Alman birpapaz diyor ki, haşhaşilere dikkat et. Aradan geçmiş üç yüz sene hala Fransa’dakonuşuluyorlar.

19. yüzyılda Napolyon’un seferleri İslam coğrafyasına merakıarttırıyor. E tabi Fransa’da suikastler, ölümler… Haşhaşilere ilgi yüksek.

Yıl 2014, Türkiye’nin başbakanı bile haşhaşilerdenbahsediyor.

***

İşin özeti şu:

Haşhaş, devlet kullanırsa faydalı, sen kullanıncauyuşturucu. Cemaatin kanalında usta işi. Haşhaşı yiyenler böcek, çiftçileregöre onlar temizlenecek.

Haşhaşi, Hasan Sabbah. Batılılara göre suikastçi.Selçuklulara düşman. Ehli sünnete göre tanrı tanımaz. Fedailerine göre“Seyyidina”.

Başbakana göre cemaat, “haşhaşi”. “Haşhaşı fazlakaçırmışlar” dedi.

***

Bin yıllık karapropaganda haşhaşilere haşhaş içtikleri için“haşhaşi” dendiği. Öyle bir propagandaki hikayeler, filmler, romanlar, hattabilgisayar oyunları…

Böyle olmasında Marco Polo'nun seyahatnamelerinde anlattıklarının etkisi büyük. Marco Polo 18 yaşında İran'dan geçiyor ve Alamut'taki cennet bahçelerini yazıyor. Efsane buradan yayılıyor.

19 Mayıs 1809’da Fransa’da Arap alimi Sacy çıkıyor diyor ki,bizimkiler oraya sefere gittiğinde notlar tutmuşlar, raporlar yazmışlar. Onlarıokudum. Asssasini, assissini, heyssisini sözcüklerinden türemiş, yani İngilizce’yeArapça’dan geliyor suikastçi. Batılılar öyle diyor İsmaili Nizarileri’ne.

“El-sisani” taş hisarlarda oturanlar anlamına geliyorArapça’da. Alamut kalesinde yaşıyorlar Nizariler. Avrupalıların kullandığı“Assasin” yani suikastçi, bu sözcükten türüyor. Haşhaşi bir kelime oyunu diyor bilimadamı Sacy. 

“Haşhaşi” Sabbah’ın fedailerine karapropaganda amaçlıkullanılıyor. Binyıllık karapropaganda ürünü bir söz.

***

Hasan Sabbah hikayelerine meraklı olanlar bilir, bugünölümünün 890’ıncı yılı.

Tam yerine rast geldi manzara koyduk.

Mehmet Bozkurt
23 Mayıs 2014

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !