Abbasağa'dan Ankara'ya

Abbasağa Parkı'nda Pazar akşamı yapılan iki forumu izledik. İlki 19 ile 21 arasında öğrencilerin, ikincisi 21'den 24'e kadar parkın genel forumu... Beş yüz altı yüz kişilik toplulukta kadın erkek eşit düzeyde.
 
İki forumda da belirlenen gündemin dışına çıkılarak, siyasete nasıl etki edilebileceğine yönelik fikirler ortaya atıldı. Forumu yönetenler tartışmalara imkan tanıdı.
 
El işaretleri ne anlama geliyor?
 
Konuşulan fikri destekliyorsanız ellerinizi havaya kaldırarak avuç içinizi sağa sola sallıyorsunuz. Eğer beğenmediyseniz, iki elinizi yumruk gibi sıkıp bileklerinizden çapraz yapıyorsunuz. Slogan yok, alkış yok. Karşıt fikre sözlü tepki yok. Hakaret içeren bir konuşma yapmadığınız sürece makül bir süre konuşuyorsunuz. Herkese açık...
 
Türbanlı ve Kürt kökenli yurttaşların gelmesini isteyenler var. Onlarla konuşmak istiyoruz diyorlar.
 
Başörtülü teyzeler, bebek arabasıyla gelen anne babalar, türbanlı kadınlar. Sevgilisine sarılıp oturanlar. Ailece katılanlar. Bahçelievler'den, Fatih'ten hatta Adana ve Konya'dan Beşiktaş'a gelenler... Hepsi o akşam Abbasağa'daydı. Konuştular, dinlediler... Ortak vurgu: empati kuralım, birleşelim.
 
'Siyasi oluşuma dönüşmeli'
 
"Bu eylemler, forumlar siyasi oluşuma dönüşmeli..." Söz alanların çoğunun gündeminde bu konu.
 
Genel kabul gören anlayış Türkiye'de muhalafet olmadığı için halk sokaklara çıktı. Meclisteki partiler AKP'yle yeterli düzeyde mücadele etmiyorlar. Meclisteki partilere eleştiri bu. Türk, Kürt, ulusalcı, sosyalist, eşcinsel, yaşlı, genç burada halk var, o yüzden bu bileşimi kapsayacak bir parti yok. Bu sözler ne zaman söylense eller havada sallandı.
 
CHP'ye ağır eleştiriler yöneltildi. AKP karşısında en büyük parti o fikrini savunan iki kişiye de itiraz edildi. "Partiye girin değiştirin, siz hükümeti salladınız CHP'yi mi değiştiremeyeceksiniz" diyen de oldu.
 
İstanbul'dan kalkıp İzmir ve Ankara'da direnişe katılan arkadaşlarının yanına giderek örgüt kuralım önerisi yaptığını anlatanı da var... Bu forumların temsilciler seçerek yerel yönetimlere aday göstermesini isteyende... Aranızda "lider olmak isteyen var mı?" sorusu bile soruldu.
 
Seçimlerde bağımsız adaylar çıkaralım önerisi de oldukça yaygın. Mevcut partilerin forumların seçtiği isimleri dikkate almayacağını düşünüyorlar. O yüzden kendi adaylarımızı çıkaralım diyorlar.
 
'Mustafa Kemal'in askeri miyiz?'
 
Mustafa Kemal'in askerleriyiz... Çok konuşuldu.
 
-Kimsenin askeri değiliz.
 
-Asker ölme ve öldürme mevzisindedir.
 
-Amacımız Kemalist devrimi tamlamak değil mi?
 
-Şu an burada oturuyorsak Mustafa Kemal'in sayesinde ama biz asker değiliz.
 
-Atatürk'ün askeri olmak yanlış değil ki!
 
Bu fikirler dile getirildi. Tartışmalarda itiraz Atatürk'e değil, "asker" olmaya... Konuşmaların yapıldığı alanda büyük bir Türk bayrağı asılı. "Ben sosyalistim" diye söze başlayanlar İstiklal Marşı ve Türk bayrağı konusunda özenli, "bu değerler hepimizin" vurgusu yapıyorlar. "Barikatlara Türk bayrağı asıldı, ülke çapındaki eylemlerde insanlar Türk bayrağıyla yürüdü" diyenlerin haklılığı kabul ediliyor. En "uç" eleştiri, "kendimizi simgelerle ifade etmemize gerek yok".
 
Hedef Ankara!
 
Çarşı grubuna yönelik tutuklamalara tepki olarak Abbasağa Parkı'nda toplanıldı. Buluşmalar her gece devam edince ses sistemi kuruldu, foruma dönüştü. Adı Park Meclisi oldu. Şimdi çalışma grupları oluşturuldu. Çoluk çocuk, yetişkin demeden herkes işin içinde.Özgürce tartışmalar yapılıyor. Beşiktaş Abbasağa'da başlayan bu forumlar İstanbul'daki diğer parklara da yayıldı. Farklı illerde de gece forumlar toplanmaya başladı. Forumları daha verimli nasıl yaparız sorusuna yanıt aranıyor.
 
Abbasağa'da alınan kararların internette ilan edilerek, diğer parklarda alınan kararlarla birleştirilmesi talebi var. Park park yapılan forumların önce semtler sonra iller düzeyinde halkın gerçek taleplerinin ve gündeminin konuşulduğu, "Halk Meclisleri" düzeyinde ele alınması gerektiği önerisi katılımcılarca konuşuluyor. Bu öneri; önce muhtarlık, yerel yönetimler, sonra Ankara şeklinde formüle edildi.
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !