Embed

2015'in komutanı tutuklandı

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele önceki gün (14 Eylül Cuma) 'askeri casusluk ve şantaj' soruşturması kapsamında tutuklandı. Kösele'nin tutuklandığı bir gün sonra ortaya çıktı. Kösele bu operasyon kapsamında tutuklanan en yüksek rütbeli komutan oldu. Kösele'nin tutuklanmasıyla Deniz Kuvvetleri'nin cezaevindeki koramiral sayısı 3'e yükseldi. Görevi başında sadece iki koramiral kaldı.

 
2011 yılında Koramiralliğe yükselen Veysel Kösele'nin 2015 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanı olması bekleniyordu. Kösele'nin tutuklanmasıyla Deniz Kuvvetleri'nde koramiral rütbesinde görevi başında Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Atilla Kezek ve Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu kaldı. 
 
Türk Donanması'nda zaaf
 
Kösele Deniz Kuvvetleri'nin iki numaralı ismi. Deniz Kuvvetleri'nin Genelkurmay'da karargahındaki komutanı. Ege Denizi'nde ABD, İsrail, Yunanistan'ın zaman zaman ortak ve farklı zamanlarda yaptıkları tatbikatlar Türkiye'yi endişenlendiriyor. Ayrıca Suriye ile yaşanan gerginlik nedeniyle Deniz Kuvvetleri'nde haraketli günler yaşanıyor. Bu durumda Deniz Kuvvetleri'nin iki numarasının tutuklanması Türk Donanması için zaaf olarak değerlendiriliyor.
 
Eşi konuşmak istemedi
 
İzmir'de yürütelen 'askeri casusluk' soruşturmasın kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele, bazı amirallerin de bulunduğu bir grup asker, Bayraklı Adliyesi’ne ifade için çağrıldı. Soruşturmayı yürüten savcılık tarafından sorgulanan askerlerden Koramiral Kösele ve ismi açıklanmayan bir üsteğmenle birlikte sevkedildikleri nöbetçi mahkemece tutuklandı. Diğer askerler ise serbest bırakıldı. Kösele ve üsteğmen dün İzmir Şirinyer'deki Ege Ordu Komutanlığı Birinci Sınıf Askeri Ceza ve Tutukevi'ne konuldu. Kösele'nin tutuklandığı bir gün sonra ortaya çıktı. Kösele'nin eşi ise konuyla ilgili konuşmak istemediğini belirtti.    
 
Deniz Kuvvetleri'nde koramiral kadrosunda 5 isim görev yapıyor. Deniz Cora ve Abdullah Can Erenoğlu cezaevinde. Kösele'nin de tutuklanmasıyla görevi başında sadece Bülent Bostanoğlu ve Atilla Kezek kaldı. 
 
93 kişi tutuklu 59'u muvazzaf
 
2011 yılında Tümamirallik’ten Koramiralliğe terfi eden ve geleceğin Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak gösterilen Kösele, bu operasyon kapsamında tutuklanan en yüksek rütbeli komutan oldu. Türkiye’nin yanısıra ABD başta olmak üzere birçok ülkede de görev yapan Kösele ve üsteğmenin tutuklanmasıyla soruşturma kapsamında 59’u muvazzaf, 93 kişi tutuklanmış oldu.
 
İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne 2009 yılında e-posta ile gelen ihbar sonrasında başlatılan soruşturma, muvazzaf askerlere kadar uzanan fuhuş, şantaj, tehdit operasyonuna dönüşmüştü. Yaklaşık iki yıl süren araştırmaların ardından Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlendiği operasyonun Mayıs ayındaki ilk dalgasında, askeri belgelerin evlerinde çıktığı şebekenin fuhuş kanadı lideri olduğu öne sürülen Denizli Pamukkale Üniversitesi öğrencisi 25 yaşındaki N.K. ile Marmaris’teki marinanın sahibi işadamı B.Ö. tutuklandı. Devam eden soruşturmada daha sonra N.K.’ye bağlı olarak askerleri tuzağa düşürmekte kullanılan eskort kadınlar ile üzerinde gizli, çok gizli ve kişiye özel ibarelerinin bulunduğu, askeri uçakların konumlarını, radarların yerlerini gösteren belgeleri sızdıran muvazzaf askerler gözaltına alındı. Altı ayrı dalgada, 57’si muvazzaf 91 kişi tutuklandı. Kösele ve bir üsteğmenin tutuklanmasıyla, tutuklu kişi sayısı 93'e, muvazzaf sayısı 59'a çıktı. 
 
Kösele kimdir?
 
Veysel Kösele İzmitli bir ailenin çocuğu. İzmit'in Çukurbağ semtinde doğan Kösele'nin babası kadın terzisi Selahattin Kösele çevresinde sevilen, sayılan bir esnaf. Yaşı 80'i geçmiş bir isim. Kösele'nin 2011 yılındaki Yüksek Askeri Şura'da koramiral olması Kocaeli'de memnuniyet yarattı. Kösele'nin biri kız iki kardeşi var.
 
Kocaeli basının yazarları Kösele'nin yaz tatillerinde ailesinin yaşadığı mahalleye gelerek futbol maçlarına katıldığını, örnek alınan ve çalışkan bir isim olduğunu belirtiyor. 
 
-Tuğamiral Veysel Kösele 2004 yılında Çanakkele Boğaz ve Garnizon Komutanlığı görevini teslim aldı.
 
- 2006 yılında Çanakkele Boğaz ve Garnizon Komutanlığı görevinden Mersin'deki Akdeniz Bölge Komutanlığı görevine atanan Tuğamiral Veysel Kösele, devir teslim töreninde vali, belediye başkanı, komutanlığına bağlı birlik komutanları ve kurmay başkanına teşekkür etmiş, sıra eşi İnci Kösele’ye geldiğinde “Destek sağlayan eşime teşekkür ediyorum” diyerek ağlamıştı. Görevini Tuğamiral Erhan Akbora'ya devretti. Akdeniz Bölge Komutanlığı görevini ise Serdar Akınsel'den devraldı. 
 
Akdeniz Bölge Komutanlığı'nın 34. komutanı olan Kösele törende yaptığı konuşmada: "Akdeniz Bölge Komutanlığı'nın sorumluluk alanı sadece bölgesel anlamda değil, küresel anlamda da önem kazanmıştır. Bu güzide komutanlık görevine layık görülmem sebebiyle Deniz Kuvvetleri komutanıma şükranlarımı sunuyorum. Görevimin icrasında en büyük güvencem, yüce Türk milletimize layık olabilme heves, heyecan ve arzusuyla dolu, yüreklerinde Atatürk, vatan ve deniz sevgisiyle birlik komutanlarım ve seçkin personelimden kaynaklanmaktadır. Laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğünün muhafazası ile denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimizin korunmasında verilebilecek her türlü göreve her zaman ve her şartta hazır olduğumuzu gururla ifade etmek isterim" diye konuştu.
 
2017'nin komutanı (Milliyet'in haberi)
 
Terfi zinciri
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda “yerleşik teamüller çerçevesinde” oluşan terfi zincirine göre halen görevde bulunan Oramiral Bilgel, Ağustos 2013’te görevini Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner’e bırakacak. 2013 yılında oramiralliğe terfi edecek Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu da aynı yıl Donanma Komutanlığı’na getirilecek. Oramiral Güner’in 2015 yılında emekliye ayrılmasının ardından ise Bostanoğlu aynı yıl Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak görevine başlayacak. YAŞ’ta alınan kararlar çerçevesinde netleşen terfi zincirine göre, 2015 yılında terfi sırasındaki tek isim olan Kösele oramiralliğe terfi ederek Donanma Komutanlığı’na atanacak, 2017 yılında getirileceği Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda ise 2019 yılına kadar görevini sürdürecekti. Ancak Kösele’nin tutuklanmasıyla terfi zincirindeki 2015 halkası kopmuş oldu. Eğer, Kösele’nin yargılanması uzar ve beraat alamazsa, YAŞ teamülleri gereği terfi beklediği 2015 yılında emekli edilecek. Ege Ordusu Komutanlığı tutukevinde tutulacak olan Kösele’nin 2015 yılına kadar pasif görevlere atanması öngörülüyor.
 
Şimdi ne olacak?
Kösele’nin tutuklanmasının ardından 2015 yılında “koramirallik” rütbesinde 4 yıllık görev süresini doldurabilen başka bir amiral bulunmuyor. TSK teamülleri gereği bir kuvvet komutanı görevinde iki yıl kalabiliyor ancak, bu görevin uygun görülmesi halinde bir yıl daha uzatılmasına yasal olanak bulunuyor. Bu yöntem uygulanırsa, 2015 yılında kuvvet komutanlığına getirilen Bostanoğlu’nun görev süresi 2018’e kadar uzatılacak.
 
Bu formül yerine uygulanabilecek bir başka formül ise 2016 yılında oramiralliğe terfi alacak Atilla Kezek’in teamüllerin aksine bir yıl erken olarak DKK’na atanması ve 2017 yılında kuvvet komutanı olarak göreve başlaması.
 
404 muvazzaf asker tutuklu 
 
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bu yılın Temmuz ayında yargılama süreci devam eden 207’si tutuklu toplam 404 muvazzaf personel bulunduğunu açıkladı.
 
MHP Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin’in yazılı soru önergesine yanıt veren Yılmaz, kamuoyunca yakından takip edilmekte olan önemli davalar kapsamında, yargılama süreci devam eden 207’si tutuklu (58 general/amiral, 140 subay, 7 astsubay, 1 uzman erbaş, 1 sivil memur), toplam 404 (64 general/amiral, 273 subay, 60 astsubay, 4 uzman erbaş, 3 sivil memur) muvazzaf personel bulunduğunu belirtti.
 
 
NOT: Bu haber Aydınlık gazetesinin 16 Eylül 2012 tarihli sayısında '2015'in komutanı tutuklandı' başlığıyla manşet olmuştur. Buraya haberin geniş hali alınmıştır. Aynı gün Milliyet gazetesi de '2017'nin komutanı tutuklandı' manşetiyle çıktı. Milliyet'ten Meriç Tafolar'ın da haberini buraya '2017'nin komutanı' ara başlığıyla aldık.
 
 
 
.
 
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !